WHO Cup WHO cup

The WHO Cup is the premier annual club competition.

There are two courses: Long for the club elites and a Shorter for the rest of us.

Three cups are presented: Fastest Male, Fastest Female and the Chris Crane Handicap.


WHO Cup and AGM, Dec 6, 2020

The Showground Castle Hill

Planner: Ian Miller.
Organiser: Steve Dunlop.
Annual Report Compiler: Maureen Fitzpatrick .
Event Director: Robert Bradley.

Courses: Long 6.0km; Medium 4.0km; Short: 2.0 km; Score 45 minutes. 

WHO Cup 2020 results

Includes members of other clubs

LONG
1             James McQuillan 37:19 - WHO Cup Winner

2             Selwyn Sweeney 42:43
3             Vivien de Remy de Courcelles 43:01
4             Dan Smith 44:51
5             Lee Coady 45:08
6             David Bray 47:01
7             Belinda Kinneally 48:49 - WHO Cup Winner
8             Darren Slattery 50:38
9             Tim Perry 56:22
10           Anthony Saunders 56:50
11           Joshua Braidwood 58:45
12           Niamh Cassar 58:52
13           David Noble 59:40
14           Paul Sweeney 59:44
15           Karen Langan 1:04:01
16           Emmanuelle Convert 1:04:44
17           Julian Ledger 1:05:05
18           Sophie Stevenson 1:08:01
19           Melanie Christie 1:11:57
20           Dmitry Stukov 1:12:49
21           Jonathan D'Arcy 1:25:57
22           Saffron Sweeney 1:34:43

MEDIUM
1             Curtis Pepper 45:35
2             Seth Sweeney 48:35
3             Martin Mansfield 58:24
4             Barry Hanlon 1:03:16 - Chris Crane Cup
5             Barbara Dawson 1:11:21
6             Dennis Sparling 1:11:56
7             Savanna Sweeney 1:12:27
8             Lachlan Coady 1:16:40
9             Malcolm Gledhill 1:18:43
10           Andrew Vesey-Wells 1:21:13
11           Michael Hanratty 1:25:02
12           Hamilton Kinneally 1:34:38
13           Ajay Gallagher 1:35:16
14           George Kinneally 1:35:25
15           Tova Gallagher 1:35:29
16           Emma Inglis and Sue Moore 1:40:15
17           Justine de Remy de Courcelles 1:41:43
18           Janet Morris 1:43:09
19           Jacinta Braidwood 1:43:22
20           Barry Pearce 1:45:52

SHORT
1             Aiden McQuillan 15:54
2             Shay Sweeney 20:02
3             Graham McMahon 21:20
4             Levi Coady 38:23

 SCORE
1             Wayne Pepper 130           0             43:54
2             Matthew Stevenson 80   0             44:34
3             Vanessa Cullen 70            0             44:50
4             Angela Haynes 70             60           50:44
5             Ian McKenzie 70               90           53:40

Handicap Winner (Chris Crane Cup)
Barry Hanlon

WHO Cup and AGM, Dec 1, 2019

Ted Horwood Reserve, Baulkham Hills

Planner: Janet Morris.
Organiser: Steve Dunlop.
Annual Report Compiler: Maureen Fitzpatrick .
Event Director: Steve Dunlop.
Registrations Coordinator: Steve Dunlop.

Courses: Long 4.0k; Short 2.4k; Very Easy: 1.1k; Score 45 minutes. 

WHO Cup 2019 results

The initial numbers indicate place in the field which included members of other clubs

 Very Easy Course    
2    Matilda Saunders    00:09:51
3    Anthony Saunders    00:10:00
5    Hamilton Kinneally    00:18:22
6    George Kinneally    00:18:30
7    Justine De Remy de Courcelles    00:24:05

 Short Course    
6    Stephanie Chan    00:46:12
7    Constance Valais    00:47:27
9    Matilda Saunders_    00:56:52
12    Lachlan Coady    01:04:40
13    Andrew Vesey-Wells    01:08:10
15    Linda Chan    01:10:43
17    Barry Hanlon    01:15:25

 Long Course    
3    James McQuillan    00:45:14 (Fastest Male)
4    Lee Coady    00:45:47
5    Dan Smith    00:48:03
6    Vivien de Remy de Courcelles    00:54:19
7    Niamh Cassar    00:56:29 (Fastest Female)
14    Karen Langan    01:12:18
16    John Murray    01:13:27
18    Tim Perry    01:15:27
20    Joshua Braidwood    01:25:36
21    Emmanuelle Convert    01:26:48
23    Ian Miller    01:30:47
24    Maureen Fitzpatrick    01:48:31
29    Stephen Holloway    02:38:00

Handicap Winner (Chris Crane Cup)
Lee Coady

who cup Taken at the 2018 WHO Cup

WHO Cup and AGM, Nov 17, 2018

Lizard Log,Western Sydney Regional Park

Planner: Janet Morris.
Organiser: Steve Dunlop.
Annual Report Compiler: Steve Holloway. .
Event Director: Ian Miller.
Registrations Coordinator: Steve Dunlop.

Courses - Long - 5.3k - Short - 2.9k - Mini - 1.3k

WHO Cup results

Short Course
        Name                      Time     

1.  Ezra Osterhoff          38:09    
2.  Nerise McQuillan    46:44
3.  Joel Springer            51:58
4.  Barry Pearce            53:25
4.  Jacinta Braidwood  54:21
5.  Barry Hanlon           57:54

Long Course
        Name                     Time     

1.   James McQuillan    39:07  (Fastest Male)
2.   Dan Smith                42:31
3.   Niamh Cassar          51:16  (Fastest Female)
4.   Tim Perry                 51:35
5.   Josh Braidwood      54:47
6.   Steve Dunlop          66.06
7.   Karen Langan          72:37
8.   Martine Valais        77:46
9.   Steve Holloway       93:00
10. Ian Miller                 Mispunched

Handicap (Chris Crane Cup)
        Name                   Km Rate     

1.   Tim Perry               3:39
2.  Dan Smith               4:25
3.  Ezra Osterhoff        4:40

More pictures on FaceBook!

 
who cupTaken at the 2018 WHO Cup

November 25, 2017

WHO Cup and AGM at Castle Hill

Organiser and Planner: Steve Dunlop.
Event Director: Ian Miller.
The assembly area was in Eric Mobbs Reserve at the end of Excelsior Avenue [start location was at the intersection of Brushford and Fergusson Ave.].
After the event the action moved to the Dunlop residence.

  • Fron this year the WHO Cups goes to the fastest female and fastest male completing the WHO Cup [long] course.
  • In 2017, for the first time, the Chris Crane Cup was presented to the handicap winner.

After the event there were two meetings [special and AGM] and a BBQ.

WHO CUP 2017
RESULTS

WHO Cup – Long

Intrepid runner Time Handicap
time
James Dunlop 37.41 34
James McQuillan 44.00 42
Graeme Hill 61.57 44
Tim Perry 72.17 47
Selwyn Sweeney* 78.27 35
Karen Langan 81.35 45
Ian Miller 104.30 60
Maria Stankova DNF -
Steve Holloway DNF -
Paul Sweeney DNF -
Martin Mansfield DNF -

Short Course

Seth Sweeney 38.55
Shay Sweeney 62.56
Saffron Sweeney 63.02
Savanna Sweeney 63.02
Janet Morris 64.43
Barry Hanlon DNF

Score Course

Barry Pierce 70 points
Malcolm Gledhill 20
Marion Gledhill 10

 

Handicap Cup

*Selwyn Sweeney was the first winner ever of the new handicap award, the Chris Crane Cup.

WHO Cup 2016 Results

Long Course

Andy Hill 39:19
Dan Smith 47:19
Belinda Kinneally 53:22
Helen Parker 54:22
Josh Braidwood 55:29
Steve Dunlop 61:40
Graeme Hill 61:49

Short Course

Steve Holloway 52:13
Maria Stankova 55:05
James Langan 57:09
Karen Langan 58:17
Malcolm Gledhill 59:18
Andy Vesey-Wells 65:24
Janet Morris 69:30
Amy Harmer 71:00
Marion Gledhill DNF

WHO Cup Winner

Andy Hill

WHO Cup Handicap Results

1st James Langan
2nd Andy Vesey-Wells
3rd Malcolm Gledhill
4th Maria Stankova
5th Helen Parker

 

 

 

WHO Cup 2015 - Results

Long Course (WHO Cup)

1 Lee Coady 42.46
2 James McQuillan 43.26
3 Dan Smith 49.32
4 Tim Perry 104.00

Short Course

1 Lynn Dabbs 46.40
2 Ian Miller 48.49
3 Barry Hanlon 52.09
4 Nerise McQuillan 59.30
5 Janet Morris 68.36
6 Andy Vesey-Wells 70.00
7 Barry Pearce 76.00
8 Steve Holloway 96.42

Handicap Cup (adjusted times)

1 Lee Coady 18.91
2 Barry Hanlon 19.16
3 James McQuillan 20.98
4 Andy Vesey-Wells 22.15
5 Ian Miller 23.11
6 Janet Morris 34.14
7 Dan Smith 36.61
8 Lynn Dabbs 41.46
9 Nerise McQuillan 48.19
10 Steve Holloway 62.60
11 Barry Pearce 65.12
12 Tim Perry 83.15

Perfect weather, great food, fantastic course setting - a very special thanks to Dan and Belinda, our special hosts for the WHO Cup 2015.


Previous Winners

  WHO Cup* Handicap Event*
1994 Paul Baker Pat Baker
1995 Paul Baker Andrew Hill
1996 Graeme Hill Alexandra Christopher
1997 Matt Hely Maryanne Brooking
1998 Graeme Hill Tim Bartsch
1999 Andrew Hill Barry Gill
2000 Andrew Hill Pat Baker
2001 Andrew Hill Pat Baker
2002 Paul Baker Janet Morris
2003 Andrew Hill Janet Morris
2004 Graeme Hill Steve Holloway
2005 Chris Sanderson Paul Baker
2006 Robert Chapman Robert Chapman
2007 Jon Bailey Steve Holloway
2008 Paul Baker Paul Baker
2009 Adrian White Adrian White
2010 Andrew Hill Jon Bailey
2011 Andrew Hill Ian Christopher
2012 Andrew Hill Lee Coady
2013 Andrew Hill Lee Coady
2014 James McQuillan Nerise McQuillan
2015 Lee Coady Lee Coady
2016 Andy Hill James Langan
2017 James Dunlop Selwyn Sweeny
  Karen Langan   
2018 James McQuillan  Tim Perry
  Niamh Cassar  
2019 James McQuillan  Lee Coady
  Niamh Cassar  
2020 James McQuillan Barry Hanlon
  Belinda Kinneally  

* From 2017 the WHO Cup was awarded to the fastest male and the fastest female club members. The handicap trophy from 2017 is the Chris Crane Cup.